Jak zorganizować przyjęcie komunijne w restauracji? Krok po kroku

2022-04-26
Jak zorganizować przyjęcie komunijne w restauracji? Krok po kroku

Organizując przyjęcie komunijne, najpierw zaplanuj budżet

Jeśli chcesz, aby organizacja przyjęcia komunijnego przebiegła sprawnie i bez zbędnego stresu, to koniecznie zaplanuj je dużo wcześniej. Warto w tym miejscu podkreślić, że planowanie najlepiej rozpocząć od budżetu. Co powinieneś w nim uwzględnić? Pamiętaj, że do kosztów samych obiadów musisz doliczyć także:

  • zaproszenia komunijne,
  • dekoracje,
  • zakup sukienki, garnituru lub alby,
  • zakup butów, czy wianka komunijnego.

Czasem dochodzą również te najmniej spodziewane koszty, jak choćby nocleg dla ważnych gości, którzy przyjeżdżają z daleka. Musimy Cię jednak uspokoić, że w planowaniu budżetu nie musisz ustalać niezwykle dokładnej kwoty. Możesz wszystko wyliczyć, zakładając pewne widełki, czyli przedział kosztów, w którym chcesz się zmieścić. To bardzo ważne, ponieważ dzięki temu łatwiej będzie ustalić, gdzie odbędzie się przyjęcie i czy będą mu towarzyszyły jakieś dodatkowe atrakcje (np. dla dzieci). Trzeba pamiętać, że to, czy przyjęcie komunijne będzie udane, nie zależy od wydanej na niego kwoty. Ważna jest odpowiednia organizacja, aby uniknąć stresu i przeżywać ten wyjątkowy dzień, który zapamiętuje się na całe życie!

Jak wybrać restaurację na przyjęcie komunijne?

Wybór odpowiedniej restauracji jest z pewnością kluczowy. Zwłaszcza że dziś niemal każda restauracja, czy hotel dysponuje ofertą komunijną. Na co zwrócić uwagę wybierając restaurację na przyjęcie komunijne? Przede wszystkim na wielkość i ilość wolnej przestrzeni. To ona będzie determinować w dużej mierze liczbę gości oraz układ samej sali. Im więcej miejsca, tym większe pole do manewru w kwestii ułożenia stołów. Do tego pamiętaj, aby dopytać, czy w tym samym czasie nie będą organizowane inne przyjęcia komunijne w danym lokalu. Bardzo często zdarza się, że lokale dysponują kilkoma salami, dzięki czemu możliwe jest odseparowanie gości biorących udział w różnych imprezach. To ważne, ponieważ wpływa na komfort gości. Nie każdy życzy sobie przecież, aby goście z różnych przyjęć się mieszali lub, o zgrozo, gubili się na sąsiedniej imprezie!

Kolejny istotny element – otoczenie lokalu. W miejscu, w którym odbywają się przyjęcia komunijne, powinien być odpowiednio duży parking. Na takie przyjęcie bardzo często przyjeżdża naprawdę duża ilość gości – i to nawet z odległych miejscowości. Brak parkingu może spowodować spory chaos komunikacyjny, a to z kolei ogromny stres u rodziców i organizatorów. Pamiętaj, że to właśnie takie szczegóły często decydują o tym, czy przyjęcie jest udane, czy też nie. Kolejna ważna opcja: jak w ogóle wygląda otoczenie lokalu? Najlepszą opcją jest przestronny ogród. Dzięki temu samo miejsce jest dużo przytulniejsze, a goście mogą wyjść na zewnątrz, aby nieco odetchnąć (zwłaszcza że w okresie komunijnym zwykle bywa naprawdę piękna pogoda!).

O czym pamiętać, przygotowując menu na komunię?

Dobra restauracja, która organizuje przyjęcia komunijne, powinna mieć w swojej ofercie kilka opcji menu do zaproponowania. Zwykle taki obiad składa się z zupy, dania głównego, deseru i tzw. zimnej płyty. Tutaj warto, aby restauracja i rodzice-organizatorzy zawczasu ustalili szczegóły. Czy w trakcie obiadu powinny być dostępne napoje gorące i zimne? Czy dzieci powinny dostawać napoje słodzone? Czy w menu mają pojawić się niestandardowe propozycje, np. owoce morza? W tym przypadku trzeba pamiętać, że osoby starsze zwykle niechętnie podchodzą do niestandardowych pozycji w menu. Może więc warto zaproponować kilka dań, aby dać gościom wybór? Tutaj przygotowaliśmy kilka rozwiązań:

  • Możesz w ramach obiadu podać tradycyjne dania, natomiast w ramach zimnej płyty te mniej oczywiste. W ten sposób spróbują je osoby, które faktycznie mają na to ochotę.
  • Zadbaj o to, aby móc zaproponować gościom alternatywne menu, np. wegetariańskie, wegańskie czy bezglutenowe.
  • Zwróć uwagę na specjalne menu dziecięce. Dzieci dużo chętniej sięgają po swoje sprawdzone dania (często propozycje „dla dorosłych” im nie podchodzą).
  • Zdecyduj (tutaj również ważna jest konsultacja pomiędzy restauracją, a rodzicami), czy na przyjęciu ma pojawić się alkohol, np. w formie lekkiego wina. To kwestia sporna – dla jednych osób alkohol na takim przyjęciu jest nie do pomyślenia, zaś dla innych może być po prostu symboliczną formą świętowania w gronie rodzinnym.

Jak skomponować menu na przyjęcie komunijne?

Doskonale wiemy, że skomponowane menu na przyjęcie komunijne w taki sposób, aby zadowolić wszystkich gości, jest naprawdę trudne. Choćby dlatego warto postawić na różnorodność oferty. Ważne, aby znalazły się w niej zarówno propozycje mięsne, jak i bezmięsne. Do tego koniecznie zadbaj o coś dla dzieci (np. nuggetsy z ziemniaczkami), o wystarczającą ilość napojów (przyjęło się, że na każdą osobę powinno przypadać 1,5 litra napoju) oraz nielimitowany dostęp do herbaty, czy kawy.

Jak może wyglądać przykładowe menu na przyjęcie komunijne? Obiad mogą stanowić:

  • rosół z makaronem (klasyka przyjęć komunijnych!),
  • barszcz z krokietami,
  • pierś drobiowa z ziemniakami i dodatkami,
  • polędwiczki wieprzowe w sosie grzybowym,
  • żeberka,
  • zrazy wieprzowe ze szpinakiem,
  • świeże surówki (z białej kapusty, z marchwi i jabłka, buraczki),
  • pieczona ryba (halibut, tuńczyk),
  • risotto ze szparagami,
  • filety z kaczki z owocami,
  • pierogi z kaszą gryczaną.

Na przekąski mogą się składać:

  • wybór wędlin swojskich,
  • sałatki (mogą być w wersji mięsnej, z indykiem, z łososiem oraz w bezmięsnej, np. z awokado i suszonymi pomidorami),
  • mini tortille mięsne i warzywne,
  • mini kanapeczki z hummusem i warzywami,
  • krewetki z dipem na bukiecie sałat,
  • szparagi z szynką parmeńską.

Nie można również zapomnieć o deserze. Tutaj jak ulał będzie pasować:

  • jabłecznik z lodami,
  • lody w różnych smakach,
  • biszkopt z kremem, owocami i galaretką
  • sernik z polewą czekoladową.

Zawsze można dać gościom do wyboru jedną z dwóch/trzech opcji. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której gość nie będzie mógł spróbować np. deseru przez alergię pokarmową.

Jak udekorować stoły na przyjęcie komunijne?

To pytanie zadają sobie chyba wszyscy organizatorzy. Piękne udekorowanie sali to nie lada sztuka. Przede wszystkim zacznijmy od tego, że na tak doniosłe wydarzenie wszystkie dekoracje powinny być delikatne i subtelne, tak aby pasowały do charakteru uroczystości. Nie jest tajemnicą, że kolorami, które królują wśród trendów komunijnych, jest oczywiście biel najczęściej połączona z zielenią, pudrowy róż, mięta i inne odcienie pastelowych barw – te kolory zdecydowanie sprawdzają się najlepiej. Planując dekorację sali, skup się na stołach. Bardzo często organizatorzy tak skupiają się na wszystkim dookoła, że stoły, czyli centralna część przyjęcia, pozostawiają wiele do życzenia. Tutaj musisz pamiętać o tym, aby na każdym stole pojawiły się:

  • świeże i wyprasowane obrusy (najlepiej białe, zgodne z estetyką reszty dekoracji),
  • jednolita zastawa (kompletna, niewyszczerbiona i porządnie wypolerowana),
  • dodatkowe elementy dekoracyjne, np. w postaci małych bukietów ze świeżych kwiatów,
  • serwetki, które możesz dekoracyjnie ozdobić np. białą tasiemką.

O czym jeszcze możesz pomyśleć? Ciekawymi elementami ozdobnymi są np. małe świeczki. Te tworzą nastrojowy klimat i bardzo ładnie wyglądają na zdjęciach. Pamiętaj jednak, żeby przystrajając salę nie wpaść w zbytnią przesadę. Wiele lokali niestety nie odróżnia klimatu weselnego od komunijnego. W przypadku przyjęcia komunijnego nie ma tańców i zabawy – co nie oznacza, że nie można połączyć wysokiej estetyki z przyjemną i ciepłą atmosferą.

Zaplanuj przestrzeń do zabawy dla dzieci

Nie odkryjemy Ameryki, jeśli powiemy, że dzieci rzadko kiedy są zachwycone perspektywą kilku godzin siedzenia przy stole. Zwykle po prostu roznosi je energia i trzymanie ich na siłę razem z dorosłymi, którzy często rozmawiają na poważne tematy, jest dla nich niemal torturą! Właśnie dlatego, organizując przyjęcie komunijne, zwróć uwagę na wydzielenie specjalnej strefy dla najmłodszych. Może to być osobny pokój z osobą oddelegowaną do opieki nad dziećmi. Może to być specjalny animator lub osoba z rodziny, oddelegowana do tego zadania. Tutaj również dochodzi kwestia ozdobienia takiej przestrzeni. Dobrym pomysłem są balony w białym kolorze. Dzieci je uwielbiają, a dzięki niskiej cenie nie trzeba się martwić o to, że w ferworze zabawy dzieci przebiją kilka sztuk.

Nie odkryjemy Ameryki, jeśli powiemy, że dzieci rzadko kiedy są zachwycone perspektywą kilku godzin siedzenia przy stole. Zwykle po prostu roznosi je energia i trzymanie ich na siłę razem z dorosłymi, którzy często rozmawiają na poważne tematy, jest dla nich niemal torturą! Właśnie dlatego, organizując przyjęcie komunijne, zwróć uwagę na wydzielenie specjalnej strefy dla najmłodszych. Może to być osobny pokój z osobą oddelegowaną do opieki nad dziećmi. Może to być specjalny animator lub osoba z rodziny, oddelegowana do tego zadania. Tutaj również dochodzi kwestia ozdobienia takiej przestrzeni. Dobrym pomysłem są balony w białym kolorze. Dzieci je uwielbiają, a dzięki niskiej cenie nie trzeba się martwić o to, że w ferworze zabawy dzieci przebiją kilka sztuk.

Do tego ciekawą opcję jest zawiązanie do każdego balona białej tasiemki – to prosty trik, który często wykorzystują dekoratorzy wnętrz. W ten prosty sposób można ożywić białe lub pastelowe dekoracje. Na ścianie można też zawiesić papierową girlandę z napisem „Pierwsza Komunia Święta” i imieniem dziecka – to również nie wymaga szczególnie dużej pracy, a prezentuje się naprawdę estetycznie. No dobrze, jeśli już ozdobiłeś salę dla dzieci, to pora na wymyślenie kilku aktywności. Na co możesz postawić?

Do najciekawszych trendów komunijnych w ostatnim czasie można zaliczyć takie atrakcje, jak trampoliny, dmuchany zamek, fotobudka, czy fontanna z czekolady. Dzieci za nimi szaleją! Jednocześnie dzięki temu sami dorośli czują się dużo lepiej, wiedząc, że dzieci po prostu dobrze się bawią, a nie kopią przy stole. Takie przyjęcie po prostu dla wszystkich jest dużo bardziej komfortowe. Do innych ciekawych zajęć można zaliczyć malowanie twarzy lub kręcenie waty cukrowej. Biorąc pod uwagę fakt, że na przyjęcie komunijne zjeżdża się bardzo często dalsza część rodziny, nierzadko mieszkająca naprawdę daleko, to jest to doskonała okazja do spędzenia wspólnego czasu i dobrej zabawy.

Ile powinno trwać przyjęcie komunijne w restauracji?

To oczywiście bardzo subiektywna kwestia, jednak zwykle czas trwania przyjęcia komunijnego w restauracji waha się pomiędzy 4-6 godzinami. Wiele zależy od ilości podawanych dań i po prostu umowy między rodzicami, a właścicielem sali/restauracji/lokalu. Do tego trzeba ustalić, czy w cenie wynajęcia sali są już wliczone opłaty za pozostałe atrakcje, np. animatorkę dla dzieci. Warto również, aby organizator przez cały czas trwania przyjęcia był w kontakcie z rodzicami. Chodzi również o to, aby uniknąć kłopotliwej sytuacji, gdy np. przynęcie się przeciąga. Co wtedy? Czy należy naliczyć dodatkowe opłaty za każdą godzinę zwłoki? Wszystko to najlepiej spisać w umowie. Dzięki temu wszyscy uniknąć niepotrzebnego stresu.

Podsumowując: mamy nadzieję, że nasz poradnik „Jak zorganizować przyjęcie komunijne w restauracji” odpowiedział wyczerpująco na wszystkie najważniejsze pytania. Pamiętaj o tym, że w tym ważnym dniu istotne jest nie tylko przeżywanie tej wyjątkowej ceremonii, ale również zadbanie o to, aby wszystko było dopięte na ostatni guzik. Tutaj ogromna rola leży po stronie organizatora. Lokal musi być po prostu pewnym i sprawdzonym miejscem. Powodzenia!

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.69 / 5.00 104 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-11-25
Polecam
2023-10-14
Nie mam uwag krytycznych.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel