Jak nakryć stół wigilijny? 5 wskazówek, dzięki którym zrobisz to dobrze
Nakrycie stołu wigilijnego znacznie różni się od tego, które stosujesz na co dzień. Ważne jest nie tylko właściwe ułożenie talerzy, sztućców, wazy do zupy, czy szklanek do napojów. Równie istotnym elementem jest odpowiednio dobrany obrus, czy dekoracje, które tworzą świąteczną atmosferę. Jak nakryć stół wigilijny? Poznaj 5 wskazówek, dzięki którym zrobisz to bezbłędnie!
O czym pamiętać przy nakrywaniu stołu wigilijnego? Poznaj 5 praktycznych tipów!
Nakrycie stołu powinno odzwierciedlać podniosły nastrój panujący podczas Świąt Bożego Narodzenia. Dlatego jest to dobry moment na to, aby wyciągnąć z szafki odświętne, komplety obiadowe, czy zestawy sztućców. Jednak nawet najbardziej elegancka zastawa nie pomoże, jeśli zapomnisz o najważniejszych zasadach, które obowiązują podczas nakrywania stołu. Poznaj 5 z nich, aby uniknąć podstawowych błędów.
- Wybierz odpowiedni obrus świąteczny – w przypadku jasnej zastawy stołowej lepszym wyborem będzie ciemniejszy obrus. Możesz postawić na najmodniejsze w tym sezonie odcienie zieleni. Odważnym wyborem jest również obrus w świąteczne motywy. Z pewnością sprawi, że stół będzie wyglądał bardzo oryginalnie. Musisz jednak pamiętać, aby dodatki dobierać z większą ostrożnością. Inną opcją jest klasyczny biały obrus na stół. Jeśli zdecydujesz się na niego, warto umieścić na nim kolorowe elementy, które go ożywią. Mogą być to np. eleganckie podtalerze, a także serwetki (do wyboru masz m.in. zielone i czerwone). Wybierając biały obrus, pamiętaj o tym, że wszystkie plamy (w tym te trudne do usunięcia pochodzące z rozlanego barszczu) są na nim bardziej widoczne. Aby uniknąć tego problemu, zdecyduj się na zakup plamoodpornego obrusa.
- Pamiętaj o odpowiednim ułożeniu talerzy. Jest to szczególnie ważne, gdy przy stole siedzi dużo osób. Talerze znajdujące się zbyt blisko siebie będą krępować ruchy i utrudniać jedzenie. Dlatego zaleca się, aby odległość między sąsiadującymi nakryciami wynosiła około 60 cm.
- Odpowiednio dobierz i ułóż sztućce. Widelce powinny znajdować się po lewej stronie talerza, noże po prawej (ostrzem w stronę talerza), a widelczyki i łyżeczki deserowe nad nim. Z kolei łyżkę do zupy należy ułożyć na prawo od noża. Podstawowa zasada mówi o tym, że najdalej od talerza powinieneś umieścić sztućce używane w pierwszej kolejności.
- Umieść dekoracje świąteczne w odpowiednim miejscu. Najlepiej, jeśli znajdą się w centrum stołu. Dzięki temu będą widoczne i przyciągną wzrok gości, a jednocześnie nie przeszkodzą w jedzeniu. Pamiętaj jednak o tym, aby nie były zbyt duże. W przeciwnym razie osoby siedzące naprzeciwko siebie nie będą siebie widziały, co utrudni rozmowę. Istotne jest nie tylko miejsce, ale i sam wybór dekoracji. Powinny być one dostosowane do wystroju wnętrza i stołu, być jego uzupełnieniem. Dobrym pomysłem na elegancką, a zarazem bardzo praktyczną dekorację są serwetniki na stół. Nie tylko wyglądają ładnie, ale spełniają także inną ważną funkcję – umieścisz w nich świąteczne serwetki, które posłużą Twoim gościom do wycierania rąk oraz ust po jedzeniu.
- Nie zapominaj o świątecznych tradycjach! Przy dekorowaniu świątecznego stołu pamiętaj, aby włożyć sianko pod obrus. Jest to symbol szopki, w której urodził się Jezus. Przygotuj również dodatkowe nakrycie dla niezapowiedzianego gościa. Robiono tak już wiele lat temu, choć wtedy szykowano je dla osoby zmarłej.
Stół świąteczny w stylu glamour, vintage, oprószony śniegiem – pomysły na niezwykłe dekoracje
Możesz zdecydować się na nakrycie stołu w klasycznym stylu. Jeśli jednak masz ochotę na bardziej oryginalne rozwiązanie postaw na dekoracje w konkretnym klimacie. Glamour, vintage, a może stół oprószony śniegiem – co wybierasz?
Jak nakryć stół w stylu glamour?
Do świątecznego stołu najlepiej pasuje nowojorski styl glamour. Jest on niezwykle wytworny, a zarazem wyważony. Dominuje w nim złoto, srebro, biel, a także delikatne pastele. Jeśli nie boisz się odważnych rozwiązań, możesz postawić również na granat i czerń połączone z elementami o metalicznym połysku (bardzo modnym w tym sezonie).
Styl glamour tworzą odpowiednie dodatki np. srebrne świeczniki, kryształowe kieliszki do wina, bombki z misternymi zdobieniami, a także złote podtalerze.
Stół jak za dawnych lat, czyli nakrycie w stylu vintage
Święta Bożego Narodzenia, gdy przy jednym stole zasiada wielopokoleniowa rodzina to doskonała okazja do wspomnień. Wracając myślami do pięknych chwil z przeszłości, możesz pokusić się również o udekorowanie stołu w stylu vintage.
Zamiast białego, zielonego, czy czerwonego obrusu wybierz ten delikatny i naturalny, który został wykonany z surowego lnu. Umieść na nim świeczki, które są nieodłącznym elementem stylu vintage. Pod nimi możesz położyć również podstawki – najlepiej te wykonane z drewna, które wyglądają bardzo naturalnie. Oprócz świeczek umieść na nim inne dekoracje np. szyszki, gałązki drzew iglastych.
Na stole, który wygląda jak za dawnych lat, nie powinno zabraknąć również ręcznie malowanych figurek z drewna. Z pewnością przypadną one do gustu nie tylko najmłodszym domownikom i gościom. Zachwycą również osoby dorosłe, które szukają alternatywy dla brokatowych bombek, czy innych świecących ozdób.
Postaw na oryginalne rozwiązanie – stół oprószony śniegiem
To kolejny pomysł na to, jak udekorować świąteczny stół, aby wyglądał inaczej niż zwykle. Jest to jeden z najnowszych trendów, który z pewnością jest bardzo oryginalny.
Niestety, choć płatki śniegu to jeden ze świątecznych symboli to nie zawsze w czasie świąt zobaczysz prawdziwy śnieg za oknem. Możesz jednak sprawić, aby Twój stół świąteczny wyglądał jakby, był oprószony białym puchem. Co będzie Ci do tego potrzebne?
Udekorowanie stołu w takim stylu nie jest wcale takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Potrzebujesz do tego m.in. obrusu w białym kolorze, który będzie bazą dla pozostałych dekoracji. Ułóż na nim bieżniki ozdobione delikatnymi haftami, a także odpowiednio dobrane podkładki. Niepowtarzalny klimat uzyskasz również, dzięki bombkom w kształcie sopli lodu, a także kryształowym naczyniom. Jeśli chcesz przygotować dekoracje samodzielnie (np. bożonarodzeniowy wieniec), użyj w tym celu tzw. sztucznego śniegu w sprayu lub kawałków waty.
Inne pomysły na oryginalne nakrycie stołu
Na tym nie kończą się pomysły na to, jak w oryginalny sposób nakryć świąteczny stół. Styl glamour, czy vintage nie jest czymś, czego szukasz? Postaw na inne rozwiązania np. romantyczne dekoracje (delikatnie połyskujące bombki, aniołki z porcelany), srebrne elementy (eleganckie i odświętne), a także złote ozdoby (to jedno z najbardziej klasycznych rozwiązań).
A może spodobał Ci się styl rustykalny albo skandynawski? W ostatnich latach zyskują one coraz większą liczbę zwolenników. Pierwszy z wymienionych podkreśla domową atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Z kolei styl skandynawski wyróżnia się prostotą połączoną z naturalną elegancją. Przypadnie Ci do gustu, jeśli lubisz minimalizm.
Podczas świąt to właśnie przy stole spędzamy większość czasu – służy nie tylko do serwowania i spożywania pysznych potraw. To właśnie przy nim odbywają się również ożywione dyskusje. Dlatego powinieneś zadbać o to, aby był nakryty we właściwy sposób. Odpowiednie ustawienie zastawy stołowej, a także dekoracji jest ważne nie tylko ze względów estetycznych, ale i praktycznych.